تبلیغات
شخصی - وزارت خارجه ایران: قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل ناموجه است


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

وزارت خارجه ایران: قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل ناموجه است

نوشته شده توسط:
جمعه 26 فروردین 1390-08:34 ق.ظ

وزارت خارجه ایران: قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل ناموجه است

ایران رای شورای حقوق بشر سازمان ملل در تعیین گزارشگر ویژه برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در این کشور را محکوم کرده است.

روز جمعه، 5 فروردین (25 مارس)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارتخارجه جمهوری اسلامی، مصوبه اخیر نهاد حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت: "صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل، اقدامی غیرمنصفانه، ناموجه و کاملا سیاسی است و به رغم تمایل برخی کشورها، تحت فشار آمریکا به تصویب رسید."

روز پنجشنبه، کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل، که مسئولیت نظارت و رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در کشورهای جهان را برعهده دارد، با بیست و دو رای مثبت، هفت رای منفی و چهارده رای ممتنع، قطعنامه ای را تصویب و مقرر کردند برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در ایران، یک گزارشگر ویژه تعیین شود.

کشورهای آرژانتین، اسپانیا، اسلواکی، اوکراین، ایالات متحده آمریکا، برزیل، بریتانیا، بلژیک، جمهوری مولداوی، زامبیا، ژاپن، سنگال، سوئیس، شیلی، فرانسه، کره جنوبی، گواتمالا، لهستان، مالدیو، مجارستان، مکزیک و نروژ به این قطعنامه رای مثبت، کشورهای اکوادور، بنگلادش، پاکستان، جمهوری خلق چین، روسیه، کوبا و موریتانی به آن رای منفی و اردن، اوگاندا، اوروگوئه، بحرین، بورکینافاسو، تایلند، جیبوتی، عربستان سعودی، غنا، کامرون، گابن، مالزی، موریس و نیجریه به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

به گزارش رادیو دولتی ایران، آقای مهمانپرست شورای حقوق بشر سازمان ملل را متهم کرده است که با تصویب این قطعنامه، در نظر داشته است توجه جهانیان را بر وضعیت ایران متمرکز کند و به این ترتیب، مانع از رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در بقیه جهان شود.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای مهمانپرست گفته است: "هدف از این قطعنامه، تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران و منحرف کردن روند فعلی شورای حقوق بشر در بررسی دوره ای جهانی وضع حقوق بشر همه کشورهاست."

در جلسه روز گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل، قطعنامه ای هم حاوی تمدید دوره ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای کره شمالی به تصویب رسید هر چند این گزارشگر ویژه تا کنون موفق به سفر به آن کشور نشده است.

سخنگوی وزارتخارجه ایران دولت آمریکا را مسئول اقدام کشورهای عضو شورای حقوق بشر در تصویب قطعنامه روز گذشته دانست و گفت: "آمریکا با اینگونه اقدامات و برخورد گزینشی در صدد است با تغییر این مسیر، توجهات را از نقض حقوق بشر در غرب و به ویژه آمریکا منحرف و در روند اغراض سیاسی خود، بر روی کشورها تمرکز ایجاد کند."

نقش آمریکا

آقای مهمانپرست اظهار داشته است که اخیرا پرونده حقوق بشر آمریکا در شورای حقوق بشر بررسی و اشکالات متعددی بر وضعیت حقوق بشر در آن کشور وارد شده بود و افزود که به همین دلیل، آمریکا مایل بوده است این مسیر را تغییر دهد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین ایالات متحده را متهم کرد که معیارهای دوگانه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر به کار می گیرد و افزود: "در این قطعنامه نیز نمونه ای از تناقض در سیاست های آمریکا مشاهده می شود."

وی در توجیه دیدگاه خود به تحولات اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره کرد و گفت که آمریکا در این مورد معیارهای دوگانه را مورد نظر قرار می دهد و برای منحرف کردن افکار جهانیان از این وضعیت، با صدور این قطعنامه، توجه جهانی را بر شرایط حقوق بشر در ایران متمرکز کرده است.

در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز، نماینده ایران به جای ارائه توضیح در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور، عمدتا با حمله به ایالات متحده آمریکا خواستار خودداری سایر اعضا از تصویب قطعنامه پیشنهادی شد.

در این جلسه، محمدرضا سجادی به نمایندگی از ایران به عنوان کشور مورد بحث، سخنانی ایراد کرد و با درخواست رد قطعنامه پیشنهادی، گفت که سازمان دهنده اصلی اقدام برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، دولت ایالات متحده بوده است در حالیکه در گذشته، عضویت آن کشور در کمیسیون حقوق بشر به حالت تعلیق در آمده بود.

ظاهرا اشاره آقای سجادی به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل است که از سال 1947 تا سال 2006 و آغاز به کار شورای حقوق بشر، مسئولیت پیگیری موارد نقض حقوق بشر در کشورهای عضو سازمان را برعهده داشت و در دوره ریاست جمهوری جورج بوش در سال 2001، از انتخاب مجدد آمریکا به عنوان یکی از اعضای گروه کشورهای غربی خودداری کرد هر چند کشور سوئد، که یکی دیگر از پیشنهاد دهندگان قطعنامه اخیر بوده، در این گروه عضویت یافت.

آقای سجادی افزود که عضویت ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل "گامی قهقرایی" بوده است و با متهم کردن این کشور به ایفای نقشی مخرب و منحرف ساختن شورا از ماموریت اصلی خود، افزود که دولت آمریکا مسئول نقض حقوق بشر فلسطینیان و مردم عراق و افغانستان است و در داخل آن کشور نیز، تخلفاتی مانند نژادپرستی، بیگانه ستیزی، بیعدالتی علیه گروه های مختلف و همچنین نقض حقوق بومیان اولیه ساکن قاره آمریکا رواج دارد.

در هفته های اخیر، گفته می شد که ایران به منظور جلوگیری از تصویب قطعنامه ای علیه نقض حقوق بشر در این کشور، در صدد جلب نظر کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل برآمده و به خصوص کوشید دولت برزیل را، که از جمله دوستان جمهوری اسلامی می داند، به مخالفت با چنین مصوبه ای ترغیب کند.

سخنان مخالف و موافق

پیش نویس قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران مشترکا از سوی نمایندگان سوئد و آمریکا ارائه شد و در جریان مذاکرات قبل از رای گیری، علاوه بر نماینده ایران، نماینده پاکستان از سوی سازمان کنفرانس اسلامی و همچنین از سوی دولت آن کشور، و نمایندگان کوبا، اوروگوئه، چین، برزیل و موریتانی در مورد پیش نویس قطعنامه سخنرانی کردند.

نماینده سوئد در ارائه پیشنهاد قطعنامه تعیین نماینده ویژه حقوق بشر برای ایران گفت که شورای حقوق بشر سازمان ملل موظف به استفاده از تمامی ابزار موجود برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در ایران است و افزود که در جریان مشورت با سایر کشورها در تدوین پیش نویس قطعنامه، از واکنشی که از سوی آنان دریافت کرده بسیار خرسند است.

نماینده ایالات متحده هم در حمایت از پیشنهاد سوئد گفت که کشور او به گونه ای جدی نگران نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است و افزود که از زمان آخرین گزارش مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران که در سپتامبر سال 2010 در مجمع عمومی مطرح شد، تخلف از موازین جهانی حقوق بشر در این کشور حتی شدت بیشتری گرفته و ارائه دهندگان این پیش نویس امیدوارند جامعه بین المللی بتواند با استناد به این مصوبه، در راه بهبود شرایط در ایران گام بردارد.

نماینده ایالات متحده در ادامه سخنان خود از حمایت اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از این قطعنامه تشکر کرد و افزود که همه اعضا به تلاش برای پیشبرد وضعیت حقوق بشر در سرتاسر جهان معتقد و پایبندند.

نماینده پاکستان در مخالفت با پیش نویس قطعنامه، به نمایندگی از سوی سازمان کنفرانس اسلامی گفت که این سازمان رسیدگی موردی به وضعیت حقوق بشر در کشورها را مناسب نمی داند و معتقد است که باید وضعیت حقوق بشر به طور کلی و عمومی در سطح جهانی مطرح شود و موازین مناسب برای پیشبرد کلی حقوق بشر مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین در سخنانی به نمایندگی از سوی دولت پاکستان همین نظر را مطرح کرد و گفت که پیش نویس قطعنامه با "روح وظایف شورای حقوق بشر" انطباق ندارد و به همین دلیل نیز، پاکستان به این قطعنامه رای منفی خواهد داد.

نماینده اوروگوئه، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران، تعیین گزارشگر ویژه را مناسب ندانست و در مقابل، از ایران خواست تا با روندهای جاری شورا در زمینه نظارت و رسیدگی به وضعیت حقوق بشر و تلاش برای بهبود آن، همکاری کند و افزود که به قطعنامه رای ممتنع خواهد داد.

در همین جلسه، نماینده برزیل ضمن تاکید براینکه دولت ها در تمامی کشورهای جهان باید در راه بهبود وضعیت حقوق بشر تلاش کنند، یادآور شد که در خلال سال های اخیر، ایران با نهادهای بین المللی جهت نظارت و بهبود وضعیت حقوق بشر در آن کشور همکاری نکرده است و افزود که تصویب قطعنامه پیشنهادی "باید به عنوان قضاوتی عمومی در این مورد دیده شود که لازم، حیاتی و مهم است که تمامی کشورهای عضو سازمان ملل با روندهای نظارتی همکاری کنند."

منابع سازمان ملل متحد یادآور شده اند که جمهوری اسلامی ایران از سال 2005 و انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری، به هیچ ارگان سازمان ملل اجازه نداده است نماینده ای را برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر به آن کشور اعزام کند و ممکن است از ورود گزارشگر ویژه جدید هم جلوگیری به عمل آورد.

آنان در عین حال گفته اند که حتی در چنین صورتی نیز، انتظار می رود دولت ایران خود را موظف بداند دست کم به سئوالات گزارشگر ویژه در مورد موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی پاسخ دهد و اطلاعات لازم را، از جمله در زمینه شکایت شهروندان ایرانی به این گزارشگر، در اختیار وی بگذارد.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

feet pain
شنبه 18 شهریور 1396 07:32 ق.ظ
Spot on with this write-up, I absolutely believe this website needs
far more attention. I'll probably be back again to read through more, thanks for the advice!
warmroad7348.exteen.com
یکشنبه 25 تیر 1396 05:19 ق.ظ
I do accept as true with all the ideas you've offered on your post.

They are very convincing and will definitely work.
Nonetheless, the posts are very quick for starters.

May just you please extend them a bit from subsequent time?

Thanks for the post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر