تبلیغات
شخصی - کودک آزاری جرمی که جامعه را تکان می دهد


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

کودک آزاری جرمی که جامعه را تکان می دهد

نوشته شده توسط:
چهارشنبه 17 فروردین 1390-10:32 ق.ظ

کودک آزاری جرمی که جامعه را تکان می دهد


آمار کودک آزاری رو به افزایش است؛ این هشداری است که از چندی پیش کارشناسان و بعضی دست اندرکاران مسائل اجتماعی درباره آن صحبت می کنند و برخی آمار و ارقام نیز آن را تایید می کند.
کودک آزاری جرمی که جامعه را تکان می دهد● بی پناه در برابر خشونت

آمار کودک آزاری رو به افزایش است؛ این هشداری است که از چندی پیش کارشناسان و بعضی دست اندرکاران مسائل اجتماعی درباره آن صحبت می کنند و برخی آمار و ارقام نیز آن را تایید می کند. به گفته سید حسن موسوی مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، تعداد تماس های خط تلفن ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) در سال گذشته نسبت به سال ۸۶ رشد ۱۹۵ درصدی داشته و بیشترین موارد تماس ها با این خط مربوط به کودک آزاری بوده است.در دو هفته گذشته هم روزنامه ها از ۴ مورد کودک آزاری خبر دادند که ۳ مورد آن به مرگ اطفال منجر شد.

یکی از این حوادث در استان فارس اتفاق افتاد.ماجرا از این قرار بود که دختری ۸ ساله به نام مریم بیهوش و نیمه جان به بیمارستانی در فسا و از آنجا به یک مرکز درمانی دیگر در شیراز منتقل شد اما تلاش پزشکان برای نجات جان او فایده ای نداشت و دخترک هرگز از کما بیرون نیامد. بعد از مرگ مریم ماموران پلیس متوجه شدند شوهر خاله او متهم اصلی این پرونده است، به این ترتیب مرد جوان دستگیر شد. متهم که حبیب نام دارد می گوید: «پدر مریم سال ها قبل در یک سانحه جان باخت و مدتی بعد مادرش ازدواج مجدد کرد. بعد از آن بود که من و همسرم پذیرفتیم از این دختربچه مراقبت کنیم. من دختر خواهر زنم را خیلی دوست داشتم اما شب حادثه او خیلی شلوغ کرد و هرچه تذکر دادم آرام نشد، من هم به شدت عصبانی شدم و یک سیلی به گوش مریم زدم و او روی زمین افتاد و بیهوش شد. من و همسرم فکر کردیم حالش خوب می شود، تا صبح صبر کردیم و وقتی مریم به هوش نیامد او را به بیمارستان رساندیم. من نمی خواستم این کودک را بکشم و از کاری که کرده ام بشدت پشیمان هستم.»

اگر چه این مورد کودک آزاری منجر به قتل توسط شوهر خاله رقم خورد، اما آمارها نشان می دهد بیشتر آزاردهندگان، پدر کودکان و کمتر مادر اطفال هستند. این روزها محمد شهریاری بازپرس شعبه هفتم دادسرای جنایی تهران در حال تحقیق درباره مرگ کودک سه ساله ای به نام ستاره است که توسط پدرش کشته شده است. جسم نیمه جان این کودک توسط والدینش به بیمارستانی در بومهن منتقل و بعد از مرگ دختر ۳ ساله و آغاز تحقیقات جنایی معلوم شد روی بدن دخترک آثار متعدد جراحت و کبودی وجود دارد، از طرفی پزشکان اعلام کردند ستاره به خاطر اصابت ضربه ای محکم به ناحیه شکم جان باخته و شدت این ضربه به حدی بوده که روده های کودک پاره شده است. پدر ستاره که مردی ۲۶ ساله است می گوید: «آن روز خسته و کلافه از سر کار برگشته بودم، ستاره گریه می کرد و جیغ می کشید. عصبانی شدم و او را زیر مشت و لگد گرفتم و با دستم دهانش را آنقدر فشار دادم که از هوش رفت. قبلا هم دخترم را کتک می زدم و چند بار هم با سیگار او را سوزانده بودم اما هیچ وقت اتفاقی نمی افتاد و فکر نمی کردم این بار هم بلایی سر ستاره بیاید.»

طبق تعاریف قانونی، کودک آزاری عبارت است از «هر گونه فعل یا ترک فعلی که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک طفل شود، برخی از این آثار می تواند مخفی باشد. تنبیه بدنی و تجاوز جنسی از جمله کودک آزاری های فیزیکی است که علائم آن مشهود است.» نادر میرزایی روان شناس درباره این که کودک آزاری بیشتر در چه خانواده هایی دیده می شود می گوید: «این جرم منحصر به طبقه خاصی نیست و در هر طبقه اجتماعی دیده می شود اما به طور کلی می توان گفت مهم ترین علت کودک آزاری فقر اقتصادی و فرهنگی است.» این روان شناس معتقد است اعتیاد نقش پررنگی در این بزه دارد و کودکانی که والدین یا سرپرست شان به مواد مخدر آلوده هستند بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار دارند.

پوریا پسر ۳ ساله ساروی است که اخیرا به خاطر شکنجه های ناپدری جان خود را از دست داد. مادر ۱۹ ساله این کودک در حالی که اشک می ریزد می گوید: «۳ سال قبل ازدواج کردم اما بعد از تولد پوریا به خاطر مشکلات خانوادگی جدا شد، و در ازای بخشیدن مهریه حضانت پسرم را بر عهده گرفتم. مدتی بعد از طلاق با پسری آشنا شدم و او از من خواستگاری کرد. چون از تکرار یک تجربه تلخ می ترسیدم پیشنهاد دادم به عقد موقت هم در بیاییم و اگر همه چیز خوب پیش رفت بعد از مدتی ازدواج دائم کنیم. بعد از شروع زندگی مشترک بود که فهمیدم شوهرم معتاد است. او بسیار عصبی بود و پسرم را اذیت می کرد و کتک می زد. روز حادثه شوهرم به خاطر سر و صدای پوریا از خواب بیدار شد و او را زیر مشت و لگد گرفت. پوریا از حال رفت. شتابان او را به بیمارستان رساندم اما دیگر دیر شده بود.»

اکثر افرادی که کودکان خود را مورد آزار قرار می دهند و به قتل می رسانند بازیگوشی طفل و سر و صداهای او را دلیل خشم شان عنوان می کنند. میرزایی توضیح می دهد: «فرزندان ناخواسته، کودکان بیش فعال و اطفالی که از عقب ماندگی های ذهنی یا معلولیت های جسمی رنج می برند در معرض آسیب هستند چرا که والدین یا سرپرستان آنها تمایلی به مراقبت از این کودکان ندارند و آنها را به اصطلاح و سربار زندگی شان می دانند.»

علیرضا اربابی فر بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۱۱ تهران از یک مورد کودک آزاری دیگر خبر می دهد: «پسر بچه ۵ ساله ای به نام مهدی به بیمارستان منتقل و مشخص شد او مورد آزار قرار گرفته و آثار جراحت و سوختگی های متعدد روی بدنش وجود دارد. در جریان تحقیقات فاش شد مادر این کودک بعد از جدایی از شوهرش با مردی دیگر ازدواج کرده و ناپدری بارها مهدی را مورد آزار قرار داده است. اکنون ناپدری در بازداشت به سر می برد و پرونده او با صدور کیفرخواست به دادگاه عمومی ارجاع شده است.»

اگر چه هر از گاهی از شکنجه یا قتل یک کودک خبری منتشر می شود، اما پدیده کودک آزاری به همین موارد خلاصه نمی شود و اطفال زیادی هستند که به طرق مختلف مورد آزار قرار می گیرند. مائده شاه حسینی مددکار اجتماعی می گوید: «آزار روحی و روانی از انواع کودک آزاری است که افشا نمی شود، علاوه بر این غفلت و فراموشی یکی از رایج ترین انواع کودک آزاری است که گسترش زیادی پیدا کرده است.»

این مددکار با تاکید بر این که بسیاری از موارد کودک آزاری فاش نمی شود از مشکلی بزرگ تر خبر می دهد: «متاسفانه برای این کودکان کار زیادی انجام نمی شود، مرکز اورژانس اجتماعی فقط می تواند به دادن مشاوره به والدین آن هم در صورت تمایل خود آنها و گفت و گو با کودکان بپردازد از طرفی اگر یک مورد کودک آزاری کشف شود سرنوشت کودک بعد از درمان مشخص نیست و آینده این اطفال پر از ابهام است.»

از آنجا که کودک آزاری جرمی است که در حریم خانه ها انجام می شود افشای آن با موانع متعددی مواجه است، علاوه بر این به نظر می رسد ضعف های قانونی نیز در این رابطه وجود دارد. محمد شهریاری بازپرس شعبه ۷ دادسرای جنایی تهران می گوید: «کودک آزاری جرمی عمومی است به این معنا که اگر شاکی خصوصی در پرونده وجود نداشته باشد دادستان می تواند پرونده را پیگیری کند. مطابق قانون کودک آزاری در مواردی که منجر به قتل نمی شود مجازات ۳ تا ۶ ماه حبس در پی دارد و به نظر می رسد از این نظر قانون با خلاهایی مواجه است.»

رفع نواقص تقنینی در کنار تلاش برای از میان برداشتن علل کودک آزاری تنها راهکاری است که می تواند از گسترش این جرم و تبدیل شدن آزار دیدگان امروز به آزارگران فردا جلوگیری کند.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

Can you lose weight by doing yoga?
شنبه 18 شهریور 1396 07:31 ق.ظ
I was wondering if you ever considered changing the layout
of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one
or two pictures. Maybe you could space it out better?
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 01:22 ق.ظ
Good day! Do you know if they make any plugins to
safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر